Išplėstinė paieška
 
 
 
Pradžia>Finansai>Mokesčiai>Mokesčių teorijos raida Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpyje

Mokesčių teorijos raida Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpyje

  
 
 
123456789101112131415161718192021222324252627
Aprašymas

Įvadas. Mokesčių atsiradimas, prasmė ir reikalingumas. Bendri mokesčių bruožai. Mokesčių sistema ir elementai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Mokesčių klasifikavimas. Dėkla. Mezliava. Pasėdžiai. Žagrinė (žagrės mokestis). Pagalvė (pagalvinė). Sidabrinė. Padūmė. Dešimtinė. Stočių mokestis ir kiti mokesčiai. Muitai. Malūnų mokestis. Svaigalų mokestis. Tabako mokestis. Miestų turtų mokestis. Verslo mokesčiai. Rinkliavų mokesčiai. Rinkliavų mokesčiai karo ir kariuomenės reikalams. Teismo mokestis. Žyminis mokestis. Natūrinių mokesčių pakeitimas piniginiais mokesčiais. Valakų reforma ir mokesčiai. LDK pajamos. Išvados.

Ištrauka

Mokesčiai yra ūkio subjektų ir gyventojų privalomieji mokėjimai valstybei. Jie atsirado, kai tik susikūrė valstybė. Tad pagrįstai rašė B. Franklinas: "Gyvenime yra neišvengiami du dalykai: mirtis ir mokesčiai". Todėl mokesčių neturėtume nei peikti nei vengti. Jie buvo ir bus. Mokesčių esmė buvo tai, kad valstybė turi sukaupti tam tikrus piniginius (ar natūrinius) išteklius savo veiklai, t.y. funkcijoms vykdyti.
Mokesčių raida apima ilgą laikotarpį. Mokesčiai susiję su valstybių istorija. Vystantis valstybėms, keičiantis jų visuomeninėms ekonominėms formacijoms, kartu keitėsi ir valstybėse imami mokesčiai, jų ėmimo tvarka, taip pat jų mokėtojai bei apmokestinimo principai.
Formuojantis valstybinėms sistemos, atsirado poreikis imti mokesčius valstybės išlaidoms padengti. Valstybių mokesčių sistemos bei atskiri mokesčiai formavosi įvairiomis ekonominėmis, socialinėmis bei politinėmis sąlygomis. Taigi mokesčiai ir jų ėmimo tvarka buvo nuolat keičiami, pertvarkomi ir tobulinami įvairiuose valstybių raidos etapuose. Taigi šiame darbe apžvelgsim ir susipažinsim su mokesčių teorijos raida Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpyje, bandžiau aprėpti visą LDK mokesčių sistemą, elementus bei mokesčių klasifikaciją, atskiras grandis ir mokesčių valdymą. O kad mokesčiai buvo svarbi priemonė valstybės gyvenime, manau, savaime suprantama. Šio darbo tikslas – atskleisti apmokestinimo teorinius pagrindus bei pateikti LDK mokescių sistemą, jos formavimosi dėsningumą.
Darbas susideda iš aštuonių dalių. Pirmoje, antroje ir trečioje dalyje aprašomas mokesčių atsiradimas, trumpa istorinė apžvalga, nagrinėjama LDK mokesčių sistema, čia išvardijau ir aprašiau svarbiausius mokesčio elementus. Ketvirtoje dalyje mokesčių klasifikavimas, aprašiau kaip skirstomi mokesčiai LDK ir trumpai apie kai kuriuos mokesčius smulkiau. Šioje dalyje yra aprašyti ir tokie mokesčiai, apie kurių egzistavimą LDK net nenutuokiau.
Penkta dalis apima rinkliavų mokesčius: rinkliavų mokestį karo ir kariuomenės reikalams, teismo mokestį ir žyminį mokestį. Šie aprašyti mokesčiai imami už tam tikras valstybės įstaigų paslaugas.
Atėjo laikai, kai natūrinius mokesčius reikėjo keisti į piniginius mokesčius. Manau, kad to reikalavo pats gyvenimas. Apie tai šeštoje dalyje. Septinta dalis-valakų reforma 17a. siekianti mokesčiams taikyti ekonominio pajėgumo principą ir padidinti iždo pajamas. Prieš baigianti rašyti darbą,trumpai aprašiau LDK pajamas,kokie mokesčiai finansiškai buvo svarbiausiai ir pan.
Pasirinkau šią temą, nes mane labai domina dabarties mokesčių sistema, o kad geriau suprasčiau dabarties mokesčių sistemą, turėčiau labiau įsigilinti i mūsų valstybės finansų istoriją. Labai įdomu nusikelti į LDK laikotarpio valstybės gyvenimą , siekiant įvairiapusiškai suvokti buvusią šalies būklę. ...

Rašto darbo duomenys
Tinklalapyje paskelbta2007-10-23
DalykasMokesčių referatas
KategorijaFinansai >  Mokesčiai
TipasReferatai
Apimtis25 puslapiai 
Literatūros šaltiniai8
Dydis41.07 KB
AutoriusKristina
Viso autoriaus darbų4 darbai
Metai2004 m
Klasė/kursas1
Mokytojas/DėstytojasL.Šapalienė
Švietimo institucijaVilniaus kolegija
FakultetasEkonomikos fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Mokesciu teorijos raida Lietuvos Didziosios Kunigaikstystes laikotarpyje [speros.lt].doc
 

Komentarai

Komentuoti

 

 
[El. paštas nebus skelbiamas]

 
 
  • Referatai
  • 25 puslapiai 
  • Vilniaus kolegija / 1 Klasė/kursas
  • L.Šapalienė
  • 2004 m
Ar šis darbas buvo naudingas?
Taip
Ne
0
0
Pasidalink su draugais
Pranešk apie klaidą